previous arrow
next arrow
Slider
Wybierz kategorię:

Trasa: Jagniątków – Zamek Chojnik | mapa-turystyczna.pl

Zamek Chojnik

58-750 Jelenia Góra-Sobieszów
tel. 75 75 56 394 w godz. 10:00-18:00
tel. kom. 502 252 157
tel. 75 75 53 535 (schronisko)
www.chojnik.pl

Godziny otwarcia:
10.00-16.00 (luty-marzec)
10.00-17.00 (kwiecień-czerwiec)
10.00-18.00 (lipiec-sierpień)
10.00-17.00 (wrzesień-październik)
10.00-16.00 (październik-listopad)

Ceny biletów:
6,00 zł – Normalny
5,00 zł – Ulgowy (emeryci, renciści, inwalidzi)
4,00 zł – Ulgowy (dzieci w wieku szkolnym, studenci)

 

Historia

Zamek Chojnik jest jednym z najlepiej zachowanych zamków na Dolnym Śląsku, którego nie można pominąć na szlaku swoich wędrówek rozpoczynających się w Jagniątkowie.

Zanim wybudowano zamek na górze Chojnik w połowie XIV wieku, skąd pochodzą pierwsze zapiski o fortyfikacji, niektórzy badacze przypuszczają, że umocnienia w tym miejscu zostały wzniesione dużo wcześniej przez plemię Bobrzan. W XIII wieku pojawia się pierwsza wzmianka o powstaniu w tym miejscu dworu myśliwskiego, w miejsce którego w 1335 roku powstaje zamek na Chojniku.

Położenie zamku czyniło go prawie niemożliwym do zdobycia – od południa szczyt góry opada pionową ścianą, a niewielki dziedziniec otoczono mocnymi murami. Zachodnią część zamku stanowiły kwatery mieszkalny, natomiast we wschodniej wzniesiono imponującą, okrągła wieżę.

W pierwszej połowie XV wieku zamek stał się własnością rodziny Schaffgotschów (śląskiego rodu arystokratycznego pochodzącego z Frankonii), w rękach których pozostał do drugiej połowy XVII wieku, kiedy to w wyniku pożaru wywołanego uderzeniem pioruna, zamek spłonął i popadł w ruinę.

Zamek przechodził wiele remontów oraz był kilkakrotnie przebudowywany, już na początku XV wieku wybudowano kaplicę św. Jerzego i św. Katarzyny, które umieszczono nad bramą wjazdową oraz w północno-wschodniej stronie powstał zamek dolny przeznaczony na pomieszczenia gospodarcze. Kolejne duże zmiany wprowadzono w pierwszej połowie XVI wieku, kiedy powstał trzeci dziedziniec przylegający do zamku dolnego – znajdowało się tam mieszkanie komendanta zamku, stajnie oraz wieża z lochem głodowym. Ostatnie dwie, ważne wymienienia rozbudowy to powstanie w XVI wieku potężnej basteji na północy oraz umocnienie zamku dodatkowymi fortyfikacjami w wyniku wojny trzydziestoletniej.