Autor: Przemysław Jahr / Wikimedia Commons

Slider
Wybierz kategorię:

Trasa z: Jagniątków | mapa-turystyczna.pl

Muzeum Miejskie Dom Gerharda Hauptmana

ul. Michałowicka 32
58-570 Jelenia Góra
tel: +48(0)75- 755 32 86
fax: +48(0)75- 755 63 95
www.muzeum-dgh.pl

Godziny otwarcia:
Sezon letni (od 1 maja do 30 września)
Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 do 17.00.
W poniedziałki nieczynne.

Sezon zimowy (od 1 października do 30 kwietnia)
Czynne od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 do 16.00.
W poniedziałki nieczynne.

Ceny biletów
9,00 zł – Normalny + park (przewodnicy, kierowcy, opiekunowie grup – bezpłatnie)
6,00 zł – Ulgowy + park (dla młodzieży szkolnej, studentów, dzieci)
8,00 zł – Grupowy + park (dla grup od 10 os.)
6,00 zł – Rodzinny + park (dla dwóch osób dorosłych oraz min. dwóch osób małoletnich nieprzekraczających 16-go roku życia)
2,00 zł – Wstęp tylko do parku (dla wszystkich)
1,00 zł – Fotografowanie (dla grupy do 20 osób – 5zł, powyżej 20 osób – 10 zł)

Historia

Jednym z symboli Jagniątkowa będącym świadectwem bogatej, wielokulturowej historii Karkonoszy jest willa Wiesenstein, w której mieszkał niemiecki noblista Gerhard Hauptmann, a obecnie znajduje się Muzeum Miejskie. Jego związki z Karkonoszami sięgają roku 1890, kiedy to wraz z bratem Carlem oraz swoimi rodzinami wybierali się w te okolice, szukają odpoczynku od zgiełku i gwaru Berlina.

Chociaż pierwsze lata Hauptmanowie spędzili w Szklarskiej Porębie to w 1899 roku Gerhard zdecydował się kupić ziemię w Jagniątkowie, by rok później wmurować pod budowę kamień węgielny. Od tego czasu niemiecki literat stał się częstym gościem na budowie domu, którego projekt zlecił berlińskiemu architektowi Hansowi Grisebachowi.

Prace ukończono w 1901 roku. Willa otoczona parkiem o powierzchni 1,6ha oraz z widokiem na przepiękną panoramę Karkonoszy, otrzymała nazwę „Wiesenstein” (Łąkowy Kamień). Dom, w którym zamieszkał pisarz, aż do swojej śmierci w 1946 roku, to przykład architektury łączącej w sobie nurty historyzmu oraz neorenesansu.

Willa staje się nie tylko miejscem, w którym Gerhard Hauptmann rozpoczyna nowy rozdział swojego życia, jakim jest ślub z Margarete Marschalk w 1904 roku, ale także azylem zapewniającym schronienie przed sławą i towarzyskim tyglem Berlina. Pomimo prób skrycia się pisarza przed wielkim światem, ten nie zapomina o nim. „Wiesenstein” staje się jego reprezentacyjną rezydencją, w której przyjmuje wielu gości ze świata sztuki – są to pisarze, malarze, intelektualiści oraz przyjaciele i znajomi. Część z nich urzeczona pięknem Jagniątkowa, postanawia osiedlić się na tych terenach, jak np. Hans Marr (popularny w tamtych latach niemiecki aktor –  największą sławę zyskał grając i reżyserując film ”Wilhelm Tell” z 1934 roku), który wybudował drewniany dom w sąsiedztwie, gdzie często powracał. Jednym z najbliższych znajomych Hauptmanna, który także przybył w te strony, powiększając rosnącą grupę artystów był Artur Ressel, malarz który kilkakrotnie portretuje pisarza oraz zakłada w Jagniątkowie atelier.

Gerhard Hauptmann interesują nie tylko wieści z wielkiego świata sztuki, ale także codzienne życie mieszkańców Jagniątkowa, z którymi zaprzyjaźnia się co znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości. W autobiograficznej powieści „Księga namiętności”  wspomina budowę Wiesenstein w Agnetendorf (w książce zmienionym na Waldbach), a w pamiętniku zapisuje tragedie, które spotykają lokalną ludność, jak np. śmierć Lehmanna, gospodarza który umiera poturbowany przez byka.

Po II wojnie światowej w wyniku  konferencji w Poczdamie, Dolny Śląsk został przyłączony do Polski. Hauptmann otrzymał od władz zapewnianie o zorganizowaniu i umożliwieniu mu wyjazdu wraz całym dobytkiem do Drezna lub Berlina. Pisarz umiera jednak w czerwcu 1946 roku. Jego ciało zostaje pochowane na wyspie Hiddensee wbrew sprzeciwu żony.

Początkowo wille Wiesenstein, wykorzystywano jako dom wypoczynkowy, gdzie przebywały dzieci ze zniszczonej Warszawy, stąd przyjęła się także nowa nazwa domu – „Warszawianka”. Ośrodek ten funkcjonował do 1997 roku. W 1989 roku Kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz Premier Polski Tadeusz Mazowiecki wydali oświadczenie, na mocy którego zdecydowano o stworzeniu w tym miejscu muzeum poświęconego nobliście.

W 2001 roku uroczyście otwarto Dom Gerharda Hauptmanna jako instytucję kulturową, status muzeum zyskało 4 lata później w maju 2005 roku i do dziś funkcjonuje jako Muzeum Miejskie „Dom Gerharda Hauptmanna”, gdzie prezentowane są poświęcone pisarzowi, ale także bogatej i wielokulturowej historii Dolnego Śląska.